Hızlı Randevu

Kayseri Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

  • knndmrkp@gmail.com
  • Hacı Saki mah. Kenarcık sok. Karum Plaza (Dünyam hastane karşısı) Defnar Psikoloji
Kayseri Çift Terapisi

Çift Terapisi veya Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik; kendini tanımak, partnerini tanımak, tartışmayı bilmek, problem çözme ve farklılıkları kabul etme gibi becerileri gerektirir. Bazen birlikte büyüdüğümüz ailedeki etkisiz ve olumsuz davranış kalıpları ilişkiye yansıyabilir, bazen de hayattaki normal zorluklar mutlu bir evliliği sürdürmeyi zorlaştırabilir. Bir anlamda evlilik terapisinin yaptığı şey iletişim kurmayı öğrenmektir.

Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen hemen her çift evlilikleri boyunca zaman zaman ilişkilerindeki eksikleri ve yanlış anlamaları görmek için bir yardıma ihtiyaç duyabilir. Çift Terapisi için her zaman sorun ya da kriz beklenmemelidir. Çift Terapisi Kayseri de ve ülkemizde henüz yaygın değil, ancak yurtdışında evlenen birçok çift, ilişkilerini daha da geliştirmek veya olası sorunları önlemek için Çift Terapisi alıyor veya Evlilik Danışmanlığı programlarına giriyor.

Çift Terapisi veya Evlilik Terapisine Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Sıkça çözülmemiş tartışmalar, olumlu ilişkilerin kaybı, azalan arkadaşlıklar, seks ve ilişkide ki canlılıkta ki bozulma bir evliliğin zor bir yola girdiğinin işaretleridir. Bunların dışında ilgisizlik, geri çekilme, sürekli eleştirme ve aşağılama, duvar örme gibi ilişki yönelimleri ve sözel ya da fiziksel şiddet gibi durumlar söz konusu ise aktif bir sorun olduğu ve boşanma riskinin yüksek olduğu söylenebilir. Çift Terapisi için evli olmak gerekmemektedir.

Eğer evli bir ilişkinin içindeyken Çift Terapisi alıyorsak bu Evlilik Danışmanlığı da olmaktadır aynı zamanda ancak çift ancak evli değilsek Kayseri İlişki Terapisi adı altında devam edebilmektedir.

Çift Terapisi Faydalı mıdır? Evlilik Terapisi Ne işe Yarar?

İletişimlerde dört temel problem vardır. Aşağılama, Eleştirme, Duvar Örme, Kendi doğrusunu tek doğru sayma Kayseri de uyguladığımız Çift Terapisi çiftlerin bu iletişim biçimlerini hakkında farkındalıklarını arttırmalarına yöneliktir. Bu becerilerin geliştirilmesine yardımcı olarak ilişkilerin yeniden kurulmasına yardımcı olur. Kayseri Çift Terapisi amacı, eşlerin birbirini en başta bir insan olarak görmesidir. Öykülerinin nasıl geliştiği bu noktaya gelene kadar ki çocukluk öyküleri, aile ilişkileri, evlilik süreci, varsa çocukları ile ilgili durumlar…Birbirlerinin karakter özelliklerini anlamayı, uzlaştırılabilir farklılıkları uzlaştırmayı ve uzlaştırılamaz yönleri kabul etmeyi öğrenmelerini sağlamaya çalışır. Bazen böylesine bir bakış açısı bir çok şeyin yoluna girmesine katkı sunmaktadır.

Çift Terapisinde Hangi Konular Çözülür?

Evliliklerde sorunlar arttığı zaman sıklıkla sorumlu ararız bu sıkıntıların sorumlusu kim hep birine bu yükü atmaya çalışırız. Ancak sorumlu aramak yerine ortak bir sorumluluk geliştirebilirsek çözümlerde birlikte gelmektedir. Çözüm noktasında sağlıklı iletişim kurmayı, iş birliği ve desteği nasıl sağlayacağını öğrenebilmek kişilerin ilişkilerindeki iletişim çatışmaları çözebilmektedir. Haddı zatında âşık olmak kolaydır ancak birlikte yaşamak farklı beceriler içermelidir. Birbirini anlamayı, sağlıklı iletişim kurabilmeyi, tartışmayı bilmeyi, ait olduğu hissinin her iki tarafta da hissedilebilmesi, Cinsel birliktelikten alınan hazzın tatmin edici olması gibi… Özellikle sorunlar ertelendikçe çiftlerin çocukları olduktan sonra, çocuk ergenliğe girdikten ya da evi terk ettikten sonra da çatışmalar artabilmektedir.

Çift Terapisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir? Çift Terapisi Emdr Tekniği Nasıl Kullanılmaktadır?

Kayseri Çift Terapilerinde özellikle Gottman Çift Terapisi dediğimiz Avrupadan Türkiye’ye getirilen ilişkilerin onarılması üzerine kurulan terapi yöntemi kullanılmaktadır. Bunun dışında Kayseri Çift Terapisi alanında sadece kliniğimizde uygulanan Emdr yöntemi ile çok daha hızlı sonuçlar alınabilmektedir. Emdr Terapisi özellikle hatırlamak istemediğimiz, unutamadığımız anıların olumsuz etkilerini silme noktasında etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Çiftlerin evliliklerinde sorunlar konuşulmaya başlandığında sıklıkla geçmişteki olumsuz anılarda gündeme gelmektedir. Çift Terapisi Emdr yöntemi kullanılarak bu anıların olumsuz etkileri silinmekte. Çiftler arasındaki problemler hızla azalmaktadır.

EMDR Terapisi hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

Çift Terapisti, İlişki Terapisti veya Kayseri Evlilik Danışmanlığı Rolü Nedir?

Çift Terapisti öncelikle tarafları ve sorunun ana kaynağını oluşturan durumları dinlemektedir. Daha sonra bir evlilikte ya da ilişkide güvenli bir tarz nasıl kurulabilmektedir bunun üzerine bir brifing ile başlamaktadır. Daha sonra çiftlerin getirdiği sorun durumlarına göre Emdr terapisi ile ya da Gottman Çift Terapisi ile süreç ilerlemektedir. Terapist asla bir kişiden taraf olmamaktadır. Terapist bu ilişkinin kazanmasından ve çiftlerin mutlu bir birliktelik sürdürmesinden yanadır.

Bir Çift Terapisi Seansında neler yapılmaktadır?

Çift Terapi seansları haftadan haftaya değişmektedir. Bazı zamanlar olumsuz anılar işlenerek olumsuz etkiler silinmektedir. Bazı seanslar Emdr terapisi ile olumlu anı işlemesi yapılmaktadır nasıl ki olumsuz anılar oldu ise olumlu anılar da vardır bu durum motivasyon birlikteliğe katkı sunmaktadır. Bazı seanslarda ise iletişim ve ilişki, güçlü bir ev inşa edilmeye çalışılmaktadır. Eğer bireysel terapi gerekirse terapi süreci ikiye bölünerek ayrı ayrıda çiftler alınabilmektedir.

Bir Çift Terapisi Seansı Kaç Dakika Sürmektedir?

Kayseri de ki Çift Terapisi Seansları 60-90 dakika aralığında değişmektedir. Bu durum kullanılan yönteme göre de değişkenlik göstermektedir.

Kayseri Çift Terapisi Seans Ücretleri Nedir?

Çift Terapisi Seans Ücretleri ilden ile ve uzmandan uzmana göre değişmektedir. Ancak Kayseri Çift Terapisi Seans Ücretleri için genel bir ortalama verecek olursak 350 lira ile 750 lira arasında değişmektedir.

Çift (evlilik) Terapisine Gitmeden Mutlu Bir Evlilik İçin Evde Neler Yapılabilir? Evlilik Terapisi Tavsiye

Her ilişki ve evlilik önce aşkla başlar. Aşk bazen sizi beklemediğiniz bir anda bazense planlı bir ilişkiye başlama ile bulur. Belki başlangıçlar için aşk yeterlidir. Ancak uzun süre birlikte kalabilmek daha fazla beceri gerektirir. Kişi anlaşıldığı yere aittir ve hepimiz belirsizliğin bu derece hakim olduğu dünyada bir yerlere ait olmaya çalışıyoruz. Belki de bu aitliği sevgi inşa ediyor zaman zaman sevgimiz sona erdi bitti gibi düşünsek de sevgi iyi bir şeydir ve iyi şeyler tüketilemez önemli olan sevginin şu an size nasıl döndüğü sizinle nasıl kaldığıdır. Sevgiyle ait olduğunuz bir yuva inşa edebilmeyi umuyoruz.

 

anahtar Kelimeler: Kayseri Çift Terapisi l Kayseri İlişki Terapisi l Kayseri Evlilik Danışmanlığı Detaylı Bilgi ve İletişim İçin TIKLAYINIZ