Hızlı Randevu

Kayseri Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

  • knndmrkp@gmail.com
  • Hacı Saki mah. Kenarcık sok. Karum Plaza (Dünyam hastane karşısı) Defnar Psikoloji
Kayseri EMDR Terapisi

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR açılımı (Eye Movement Desensitizationand Reprocessing) Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işlemedir. Francine Shapiro 1987 yılında tarafından keşfedildi ve Shapiro'nun travmatik yaşantıları olan kişiler üzerindeki kontrollü çalışmalarıyla, farklı psikoterapi yöntemlerinin unsurlarını birleştirerek uygulaması geliştirildi. Kayseri EMDR Terapisi yaklaşımı bireylerde doğumdan itibaren getirilmiş olan bilgi işlemleme sistemlerini kullanmaktadır. Danışan ya da hastalarda olumsuz hatırlanmak istenmeyen travmatik anıların beyin işleyişine özgü özel bir yöntemle duyarsızlaştırılmasını sağlamaktadır. Kişi bu sayede hayatına rahatlıkla bu travmatik anının etkilerinden kurtularak sağlıkla devam etmektedir.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

EMDR Terapisi uygulanması, terapistin parmak hareketlerini göz çevresinde sistemik hareketi ve danışanın bunu takibi veya terapistin ellerini çırpması yoluyla sesli uyarıcı sunulması şeklinde gerçekleştirilir. Burada temel amaç beyin işleyişine özel öğrenme ve unutma yeteneklerinin aktive edilmesidir. Bu yöntemlerin dışında kurulu bir cihaz karşısında sağdan sola hareket eden ışığı takip etme ya da bir kulaklık yardımı ile işitsel uyaranları takip etme kullanılmaktadır. Danışanın geçmişteki olumsuz anıları veya travmatik yaşantıları bu eylemleri gerçekleştirirken imgesel – hayali olarak ortaya çıkarılır ve sıfırlama gerçekleştirilir. Daha sonra danışanın travmatik deneyimine yönelik EMDR Terapisi yeniden işleme yoluyla olumlu düşünceler ve duygular yerleştirilir.

EMDR Terapisi Nasıl İşler? EMDR Terapisi Aşamaları Nedir?

EMDR Terapisi 8 aşamadan oluşmaktadır.

Danışan geçmişi; İlk aşama, danışanın tıbbi geçmişini kaydetmek ve tedaviyi planlamaktır.

Hazırlık; Bu aşamada danışan tedavi hakkında, uygulanacak tedavi ve yöntemle ilgili bilgilendirilir. Danışan bu çalışmaları tedavi önerilerini, bilgileri dönem dönem yaşayabileceği rahatsızlığı gidermek için kullanabilir. Bu bilgiler çözüme götüren kısa hap bilgiler, rahatsızlığı durdurma işaretleri, kendine ait alan oluşturma, dinlenme ve olumlu güvenli yerler gibi teknik detaylar içerir bu sayede birlikte verimli bir çalışma ortamı sağlar.

Değerlendirme; bu aşamada çalışılacak hedef momenti belirlenir. Danışanın mevcut rahatsızlığı, olumsuz algıları, sahip olmak istediği olumlu düşünceleri ve sahip olmak istedikleri olumlu algıları, kurtulmak istediği anıları, bu anıların tetikleyicileri hakkında bilgi alınır.

Duyarsızlaştırma; Kayseri EMDR terapisinin en aktif geçtiği yer olan çift yönlü uyarma ile duyarsızlaştırma işlemi yapıldığı aşamadır. Bu aşamada danışanı rahatsız eden anılar beyin işleyişine özel göz hareketleri yöntemi ile sıfırlanmaya çalışılıyor. Bu sayede danışanlarda olumsuz duygulara ve kaygılara sebep olan anılar sıfırlanmış olmaktadır.

Yerleştirme;  Çok aktif geçen aşamalardan olan yeniden yerleşim aşamasıdır. Sıfırlanan olumsuz anıların yerine olumlu bir düşünce yapısı, algı ve işleyiş yerleştirilmesi yapılmaktadır.

Beden tarama; Olumsuz anıları sıfırlama ve yeniden işleme sonrası bedenin herhangi bir bölgesini rahatsız eden olumsuz bir duygu durumunun olup olmadığının tarandığı kısımdır.

Kapanış (Tamamlama); Seans içindeki uygulamaların yeterli olup olmadığının belirlendiği kısımdır? Danışanın herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığı kontrol edilir ve danışan ile o seanstan güvenli bir şekilde bitirilir. Bu sayede danışan günlük hayata, sosyal yaşantısına döndüğü zaman daha önceki onun rahatsız eden anıları, düşünceleri ile ilgili herhangi bir problem yaşamaz

Yeniden değerlendirme aşamalarıdır; Bir sonraki oturumda gerçekleştirilir ve bir önceki oturumda yapılan çalışmalar tamamlanır. Bir önceki oturumda danışanı rahatsız eden anıların ne derece sıfırlandığı, en son görüşmeden bu yana sıfırlanan anıların tekrar zihne gelip gelmediği, rahatsız edici düşünceler şeklinde ortaya çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Son olarak danışana hafta boyunca değişimin onu nasıl etkilediğini sorulur ve gözlemlenir.

EMDR Terapisi Ne kadar Sürer? EMDR Terapisi Kaç Seans Sürer?

EMDR Terapi süresi danışanın yaşantısı, getirdiği travmatik anıların ve olumsuz düşüncelerin yoğunluğu, sayısına göre değişmektedir. Bazen 1-2 seans gibi çok kısa sürede olumlu sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak ortalama bir süre belirleyecek olursak 4 ile 8 seans arasında net şekilde olumlu değişiklikler yakalamak mümkündür.

EMDR Terapisi Bir Seans Kaç Dakikadır?

Emdr Terapisi Seansı yaklaşık olarak 40-50 dakika aralığında sürmektedir.

EMDR Terapisi Etkili midir? EMDR Terapisi İşe Yarar mı?

EMDR Terapisi bugüne kadar iki milyon kişi üzerinde çalışıldığı ve bu kişilerin başarılı bir şekilde tedavi edilmesini sağladığı bilinmektedir. Ayrıca travmatik anıların işlenmesi, yerine yeni olumlu düşünce ve duyguların yerleştirilmesi noktasında beyin işleyişinde ki özel yöntemlere dayandığı için bu yöntem diğer yöntemlere göre daha etkili olmaktadır.

EMDR Terapisi Olumsuz Etkileri Var mı? EMDR Tehlikeli mi?

EMDR Terapisi seans esnasında belli aşamalarda özellikle olumsuz anıların sıfırlanması noktasında duygu yoğunluğunun artması gibi durumlar görülebilir. Ancak Terapi çıktısı olarak baktığınız zaman terapi süreci bittiğinde danışanlarda kalıcı herhangi bir olumsuz etkisi olmamaktadır.

EMDR Terapisi Hangi Alanlarda Kullanılır? EMDR Terapisi Kimlere Uygulanabilir?

EMDR Terapisi talep eden herkese uygulanabilmektedir. Belirli bir yaş aralığı yoktur. Çocuk EMDR Terapisi ayrı bir modül olarak yer almaktadır. Çocuk EMDR Terapisi yapabilmek için uygulamalı eğitim almış olmak gerekir. Beyin işleme yöntemlerini çocukların yaşına uygun olarak kullanabilmek için göz hareketleri benzeri beyni çift yönlü çalıştırmaya dayalı onların yaşına oyuncaklardan (ışıklı konsollar, oyuncak ördek konsolları vb.) yararlanılmaktadır. Aşağıda EMDR Terapisi hangi alanlarda kullanılabileceği belirtilmiştir.

  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
  • Depresyon
  • Panik Atak Bozukluk
  • Yas ve Kayıp Süreçleri
  • Sosyal Fobi, Özgül Fobiler gibi Fobik Durumlar
  • Yeme Bozuklukları
  • Öfke Problemleri
  • Kaygı Bozuklukları

EMDR Terapisi Hafıza Silmek için mi Kullanılır? EMDR Terapisi Acı Anıları mı Siler?

EMDR Terapisi hafızada işlevsel olmayan bir şekilde yanlış bir anı formunda depolanmış travmatik anının işlemlenmesini sağlayarak, travmatik anının oluşturduğu olumsuz etkilerin özümsenmesine yardımcı olur. Hafızanızı ya da anılarınızı silmek gibi olumsuz bir durum yoktur. Temel çözümlenmeye çalışılan alan anıların olumsuz etkilerinin sıfırlanması ve yerine olumlu bilişlerin yerleştirilmesidir.

Online EMDR Terapisi Uygulanabilir mi? Online EMDR Terapisi Ücretleri?

Özellikle pandemi ve sonrasında ki süreçte yaygınlaşmaya başlayan Online EMDR Terapisi diğer psikoterapi süreçlerinde olduğu gibi uygulanmaya müsaittir. Beyin işleme yöntemlerine özgü göz hareketleri ışıklı bir konsol aracılığı ile kamera üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayede tedavi akışında ya da faydasında herhangi bir problem oluşmadan Online EMDR Terapisi uygulanabilmektedir. Online EMDR Terapisi Ücretleri yüz yüze EMDR Terapisi Ücretlerine göre ortam ve ulaşım açısından avantajlı olması sebebiyle daha uygundur. Ortalama bir fiyat Aralığı belirleyecek olursa Online EMDR Terapisi Ücretleri 150 – 600 Lira arasına değişmektedir.

Kayseri EMDR Terapi Ücretleri?

EMDR Terapi Ücretleri ilden ile; uzmandan uzmana göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bir fiyat aralığı verecek olursak özellikle Kayseri EMDR Terapi ücretleri yaklaşık olarak 200-750 lira arasında değişkenlik göstermektedir.

Ücretsiz EMDR Terapisi? Ücretsiz EMDR Terapisi Veren Kurumlar?

Ücretsiz EMDR Terapisi veren kurumlar içi yaşadığınız illerdeki rehberlik ve araştırma merkezleri ile devlet hastaneleri EMDR Terapi eğitimi almış personelleri olması halinde ücretsiz hizmet sunabilmektedir. Bunun dışında özel psikolojik danışmanlık büroları veya kliniklerde yüksek lisans veya doktora çalışmaları doğrultusunda Ücretsiz EMDR Terapisi hizmeti alabilirsiniz.

Sizde Hayatınızda iz bırakan kötü anılardan kurtulmak için Linke TIKLAYINIZ…

ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kayseri EMDR Terapisi | EMDR Terapisi | Ücretsiz EMDR Terapisi | Online EMDR Terapisi | Kayseri Ücretsiz EMDR Terapisi | Çocuk EMDR Terapisi | Kayseri Çocuk EMDR Terapisi