Hızlı Randevu

Kayseri Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

 • knndmrkp@gmail.com
 • Hacı Saki mah. Kenarcık sok. Karum Plaza (Dünyam hastane karşısı) Defnar Psikoloji
Kayseri Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi BBMP

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nedir?

​​Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavisi için öncelikle çocuğun temel olarak problem yaşadığı alan dikkat testleri ile belirlenmelidir. Problem alanın yoğunluğuna göre bir tedavi planı sunulmalıdır. Her çocuğa kesinlikle aynı reçete tutmaz çünkü her çocuğun gelişimi ve sorun yaşadığı alanlar farklıdır. Bazı çocuklar seçici dikkat alanında problem yaşarken bazı çocuklar bölünmüş dikkatte yaşayabilir. Bazı çocuklar hiperaktif belirtilerle kurallarda zorlanırken bazı çocuklar dürtüsellik etkisi ile kıpır kıpır sürekli hareket halinde olabilir. Uygulanan Dikkat Testleri aracılığı bu alanlar ve Dikkat/Hiperaktivite/Dürtüsellik probleminin düzeyi ortaya konulmalıdır. Daha sonra bu sonuca ve gözlemlere göre Bilişsel ve Bedensel Programı, Attentioner Dikkatimi Topluyorum ya da Nöroaktivite Dehb Müdahale Programlarından uygun olanı uygulanmaktadır.

Disleksi Çözümü Tedavisi Nedir?

Disleksi çoğunlukla dikkat eksikliği ile benzer bertiler verebilen bir öğrenme güçlüğü problemidir. İlaçla tedavisi mümkün değildir. Erken dönemde tanı ve müdahale en etkili yöntemdir. Çocukların Disleksi (okuma güçlüğü), Diskalkuli(matematik güçlüğü), Disgrafi(yazı yazma güçlüğü) hangi alanda sorun yaşadığı tespit edildikten sonra bu alana yönelik özel gelişim programları uygulanır. Ders çalışma mantığı ile değil öğrenmeye temel teşkin eden beceriler çalışılır. Örneğin hafıza, dikte(ses çıkışı), Problem çözme yeteneği, analojik akıl yürütme, sözcük dağarcığı gibi becerilerle problem teşkil eden durumlar ortadan kaldırılır.

Bilişsel ve Bedensel Müdahale Programı Nedir? 

Bilişsel ve Bedensle müdahale programı içeriğinde ki 18 farklı fiziksel egzersiz ve 48 farklı bilişsel etkinlik ile çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna yönelik belirgin iyileşmeler sağlayan 12 Seans süren ilaçsız alternatif programlar arayan aileler için bir seçenektir. Yapılan ön test ve son testlere göre gelişim düzeyi ortaya konmaktadır. BBMP Klinik Psikolog Kenan Demirkapı tarafından 2019 yılında geliştirilmiş ve ön test-son test uygulamaları yapılarak 2021 yılında son şekli verilmiştir. BBMP Programı Ön test son test uygulamalarında Avrupa ve Amerika'da en çok uygulanan dikkat testi olan Moxo Dikkat Testi kullanılmıştır. Program öncesi ve sonrası ortaya çıkan Z değerleri karşılaştırılmış ve programın dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemlerini azalttığı yönünde anlamlı çıkmıştır. Türkiye genelinde şimdiye kadar  561 Üniversite Akreditasyonlu Uzmanın eğitimi Klinik Psikolog Kenan Demirkapı tarafından gerçekleştirilmiştir. Eğitimi almış 561 Uzman Türkiye genelinde programı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklara aktif olarak uygulamaktadırlar.

Nöroaktivite Odak Programı Nedir?

Nöroaktivite Odak Programı 4 yaş - 18 yaş aralığında ki bireylere uygulanabilen özellikle küçük detayları kaçıran, genel anlamda başarılı ancak sınavlarda odaklanma hataları ile akademik başarısızlık yaşayan bireylerde öğrenmeyi kolaylaştıran, ödev sürelerine yardımcı olan, Odaklanma becerilerini artıran, dürtüsellik ve hiperaktivite de terapi desteği sağlayan bir programdır. İçeriğinde ki bedensel aktivite egzersizleri, nefes egzersizleri 1000'den fazla etkinlik havuzu ile başarı potansiyelini artırmayı amaçlar. Özellikle 4-6 yaş aralığındaki bireyler, bilsem sınavlarına hazırlanan çocuklar ve sınav döneminde ki çocuklarda yoğun ve etkili sonuçlar vermektedir. Şu anda İzmir, Ankara, Kayseri ve Kıbrısta Uygulama merkezleri bulunmaktadır.

Attentioner Dikkatimi Topluyorum Programı Nedir?

Attentioner Dikkatimi Topluyorum programı ise Almanya Bremen üniversitesinde geliştirilen ve Psikiyatristler tarafından türkçe çevirisi yapılarak ülkemizde kullanılan 16 seans süren içerisinde farklı bilişsel egzersilerin olduğu ilaçsız alternatif bir diğer programdır. Çocuğunuzun dikkat eksikliği düzeyine göre Attentioner dikkatimi topluyorum, Bilişsel bedensel müdahale programı ya da nöroaktivite odak programlarından biri veya aynı anda bir kaçı uygulanmaktadır.

Moxo Dikkat Testi Hakkında Bilgi Almak için Tıklayınız.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğuna ilişkin süreç akışı ve tüm detaylar aşağıda sıralanmıştır. Merak ettiğiniz her şey ve ücretsiz ön görüşme için;

WhatsApp Görüşme Hattı TIKLAYINIZ.

Telefon görüşme Hattı TIKLAYINIZ

Dikkat Geliştirme Programları neleri içermektedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’ye yönelik hazırlanmış içeriğinde farklı fiziksel egzersiz ve  bilişsel egzersizlerle beyin jimnastiği, beyinde sağ-sol lob etkinliklerinin artırılması,  nöroplastisite yeteneğinin artırılması çocukların akademik anlamda ve hayatla ilgili becerilerde potansiyellerini ortaya çıkarmalarında yardımcı olmaktadır. Tıpkı çokça matematiksel işlemler yapan birinin hızlı çözümleme yeteneğinin oluşması, çokça hafıza çalışması yapan birinin unutma riskinin az olması gibi...

Dikkat Geliştirme Odaklanma Programları genel işleyişi nasıldır?

Dikkat Geliştirme Odaklanma Programı Çocukların programa uyumunu artırmak amacıyla oyunun güncel kullanımı ile yürütülmektedir. Seçilen programa göre Puko, Tayfu ya da Odak isimli ana karaktere (kukla) çocukla birlikte dikkat becerileri ve davranışsal otokontrol öğretilmeye çalışılmaktadır. Her etkinlik sonrasında çocuğa bir puan stickeri verilmektedir. Bu sayede beynin ödül merkezinde dopamin salınımı artmaktadır. Dopamin karar verme, bilinçli düşünme, odaklanma, planlama becerilerinin kalitesini artıran bir nörotransmitterdir. Bu stickerlar ilk seans boyanan postere yapıştırılmaktadır. Yeterli sayıda stickera ulaştığında ise kukla onunla birlikte eve gitmeye hak kazanır. Oyun teması özetle motive edici nitelik taşımaktadır. Esas gelişim içeriğinde ki fiziksel ve bilişsel egzersizlerle mümkündür. 12 Yaş sonrasına çocuklar bazen oyun ve kukla kullanımını istememektedir. Bu tarz durumlarda sadece etkinlikler yürütülmektedir.

Dikkat Programları ile ilaçsız tedavi mümkün mü?

Dikkat Programları bilişsel egzersizlerle beyin jimnastiği doğrultusunda beyin işleyişindeki özellikle akademik başarıya hizmet eden frontal lobda işlevsellik ve kanlanma artırılır. Fiziksel egzersizlerle ise katekolamik metabolizma dediğimiz beyinde nöral ağları güçlendiren dopamin, nöroepinefrin, epinefrin gibi nörotransmitterlerin artırılması sağlanır. Dikkat Geliştirme Programları tüm bunları beynin öğrenme yeteneğine dayanarak yapmaya çalışmaktadır. Bu sebeple ilaç kullanmak istemeyen aileler için özellikle tercih edilen bir programlardır. 

Beyinde hangi değişiklikler olur? Beyne Zarar verir mi? Herhangi Bir Cihaz Takılmakta mıdır?

Dikkat programları içerisinde ki keyifli bilişsel kağıt kalem egzersizleri ve dikkat oyunları ile beyinde işlevselliğin ve kan akışının az olduğu bölgelerde işlevsellik ve kan akışı artmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak beynin öğrenme kapasitesi artmaktadır. Beyin işleyişine olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca başa veya herhangi bir yere takılan herhangi bir cihaz vb. uygulamalar yoktur. Sadece bilgisayar üzerinden yapılan bilişsel egzersizler veya beyinde sinyal artırdığını vaat eden cihazlar bilimsel nitelikler taşımamaktadır. Bu tarz cihazların etkililiği hala soru işaretleri taşımaktadır.

Dikkat Programları kimlere uygulanır?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavisinde 4-18 yaş aralığında Dikkat eksikliği, Dikkat Dağınıklığı, Odaklanma, Hiperaktivite ve Dürtüsellik problemleri ve bunlara bağlı akademik ve arkadaş ilişkilerinde sorun yaşayan tüm çocuklara uygulanabilmektedir.

Dikkat Geliştirme Programlarında hangi beceriler vardır?

Dikkat Geliştirme Programları beynin Nöroplastisite yeteneğine dayanan içerisinde alt hedefler olarak kognitif beceriler, Akıl yürütme ve yönergeleri takip etme becerileri, duyusal ve kısa süreli bellek becerileri, beyin hemisferlerinin çift yönlü uyarımına yönelik becerileri, denge – koordinasyon becerilerini, Postüral kontrol becerilerinin gelişimini içerir. Bu sayede Dikkat eksikliği, Hiperaktivite ve dürtüsellikte belirgin iyileşme sağlanır.

Dikkat Geliştirme Seansında Neler Yapılmaktadır? Kaç Dakika Sürmektedir?

Öncelikle her oturum başında uygulanan denge-stabilizasyon egzersizleri ile beyin işleyişinde dikkatle ilgili mekanizmaların uyarımı sağlanır. Bu beceriler aynı zamanda Postüral kontrolün gelişimini destekleyerek bedensel otokontrolü, koordinasyon becerisini ve davranışsal kontrolü geliştirmektedir. Program içerisindeki bazı Psikososyal etkinliklerle de davranışsal otokontrole yönelik becerilere odaklanılır. Daha sonra Yürütücü dikkat becerileri dediğimiz seçici, bölünmüş, süreğen dikkat ve akıl yürütme, planlama, koordinasyon gibi Kognitif becerilerin gelişimine yönelik etkinlikler yürütülerek dikkatin süresi, kalitesi ve akademik performans artırılmaya çalışılır. Bir Seans süresi 50 dakikadır.

Evde kullanılabilecek materyalleri mevcut mudur?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu yaşayan bireylerde somut materyal kullanımı hayati önem taşımaktadır. Bu materyaller çocuklarda odaklanma ve öğrenme sürelerini artırmaktadır. Aşağıda Dikkat Geliştirme materyallerine yer verilmiştir. Tüm bu materyaller sizinle süresiz paylaşılmaktadır.

 • Muhakeme Beceri Kartları
 • Kod Beceri Kartları
 • Biliş Beceri Kartları
 • Ritim Beceri Kartarı
 • Bellek Beceri Kartları
 • Şifre Beceri Kartları
 • Strateji Beceri Kartları
 • Analoji Beceri Kartları
 • Denge Tahtası
 • Puan Stickerleri
 • Başarı Kuklası
 • Başarı Sertifikası
 • Poster

Programda ev Oyunları var mıdır?

Dikkat Programları içerisinde her bir oturumda bir önceki oturum kazanımlarının hedeflendiği modüler ev oyunları serisi bulunmaktadır. Bu şekilde becerilerin devamlılığı ve döngüsel tekrar amaçlanmaktadır. Aynı zamanda çocuklarınızla evde keyifli vakit geçirirken yeni öğrenme fırsatları sağlamış olmaktasınız. 

Dikkat Geliştirme Programları ile İlgili Klinik Gözlemler?

Programların uygulandığı çocuklarda %90 ihtimalle olumlu ve belirgin iyileşmeler kat edilmektedir. Önemli olan doğru bir değerlendirme süreci ve çocuğun ihtiyaçlarına yönelik doğru programların yürütülmesidir. Aynı zamanda aile, öğretmen, psikolog, pedagog iş birliğinde çocuk gelişiminin takip edilmesi önemli faydalar sağlamaktadır.

Programlar etkili midir?

Program uygulama öncesinde ve sonrasında  %89.9 hassasiyet ve özgüllük, %86.1 oranında güvenirlik (Malkoç & Kırnaz, 2018) veren MOXO dikkat testi kullanılmaktadır. Test sonuçlarından hareketle Dikkat Eksikliği ve Hiperkativite Bozukluğunda program öncesi MOXO dikkat testinde Z değeri düşük çıkan ve grafik eğrileri alt baremlerde olan çocukların program sonrası test sonuçlarında Z değeri anlamlı düzeyde yükselmekte ve grafik eğrileri üst bareme yaklaşmaktadır. Bu sonuçlar ve aynı zamanda aile - öğretmen gözlemler etkililiği ortaya koymaktadır.

Dikkat Geliştirme Programı etkileri kalıcı mıdır?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda küratif tedavi ilaçlarla dahi söz konusu değildir. Bu sebeple hala hastalık olarak değil bozukluk olarak geçmektedir. Bu kapsamda çalışılan beynin Nöroplastisite yeteneğine dayalı etkinlikler tamamen sonsuza kadar bir çözüm vaat etmemektedir. Ancak genel anlamda etkinlikler yürütüldüğü dönemde daha kaliteli bir performans ortaya konmaktadır.  Ancak zamanla bu becerilerin kullanılmamasından kaynaklı olarak artan öğrenme hızı terapi sürecine göre daha stabil bir düzeyde seyredebilir.

Dikkat Programları olumsuz etkileri var mıdır?

Tüm davranış değişiklik programlarında olası problemler ihtimal dâhilinde bulunmakla beraber Dikkat Programları uygulanan çocuklarda herhangi olumsuz bir öykü ile karşılaşılmamıştır.

Dikkat Programları kaç oturumdur? Kaç Ay Sürmektedir?

Çocukların test sonucuna göre 16 seans, 24 seans ve 32 seanslık 3 ayrı program süresi bulunmaktadır. Bu süreçte doğru beslenme alışkanlığına yönelik diyetisyen desteği, duygusal destek amaçlı psikolog desteği ve dikkat eksiklği - hiperaktiviteye yönelik de özel eğitim uzmanı desteği program içerisinde sunulmaktadır.

Program ile davranış problemleri çözülür mü?

Çocuk ile uzman arasındaki ilişki ve davranışsal otokontrol doğrultusunda belli oranda bir iyileşme sağlanabilir. Ancak bunun dışında psikolog desteği ile gerekirse terapi sürecinde davranış problemleri çalışılabilir ve iyileşme yakalanmaktadır.

Evde Dikkat Artırma Egzersizleri materyallerine erişmek için TIKLAYINIZ