Hızlı Randevu

Kayseri Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

  • knndmrkp@gmail.com
  • Hacı Saki mah. Kenarcık sok. Karum Plaza (Dünyam hastane karşısı) Defnar Psikoloji
Kayseri Pedagog

Kayseri pedagog çocuk psikolog arıyorsanız hoş geldiniz. Pedagoji, öğrenme ve öğretme süreçlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Pedagojinin temel amacı, eğitim ve öğretim süreçlerini nasıl daha etkili hale getirebileceğimizi araştırmaktır. Bu süreçler, özellikle çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklemek için tasarlanmıştır.Çocukların gelişimini desteklemek, çocukların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak için önemli bir görevdir. Bunun için çocukların her alanda desteklenmesi gerekmektedir. Günümüzde, çeşitli ailelerin çocuklarının gelişimini desteklemeleri için çok farklı yöntemler vardır.

Kayseri Pedagog - 0505 904 06 09

Kayseri pedagog tavsiyesi olarak, en çok tavsiye edilen psikologlar arasında yer alıyoruz. Çocuklar yaşamları boyunca çok sayıda fiziksel, zihinsel, duygusal değişimlere maruz kalmaktadır.Çocukların psikolojik gelişimleri, doğumdan itibaren başlar ve ergenlik dönemine kadar devam eder. Bu dönemde çocukların gelişiminde pek çok faktör rol oynar. Çocukların aileleri, arkadaşları, eğitimleri ve çevreleri, gelişimlerini etkileyen önemli faktörlerdir. Bu faktörlerin yanı sıra, çocukların psikolojik sorunları da gelişimlerini etkileyebilmektedir.

Kayseri Çocuk Psikolog

Çocukların psikolojisi oldukça hassas bir konudur. Doğru bir şekilde anlaşılması önemlidir. Kayseri çocuk psikolog olarak, çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine yardımcı olmak için uzmanlaşmıştık. Bu alanda uzman bir klinik olarak, çocukların yaşadığı zorlukları ve duygusal sorunları anlamak için farklı teknikler kullanmaktayız. Çocuklar için psikoterapi, oyun terapisi ve aile terapisi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler, çocukların duygusal ve zihinsel sağlıklarını korumaya yardımcı olömaktadır.

Çocuk Psikolojisi

Çocuklarda en sık görülen psikolojik sorunlardan biri, kaygı bozukluklarıdır. Kaygı bozuklukları, çocukların normal hayat aktivitelerinde aşırı endişeli olmalarına neden olur. Örneğin, okula gitmek, sınavlara hazırlanmak veya yeni bir arkadaş edinmek konusunda aşırı endişe duyabilirler.Bu endişeler, çocukların günlük hayatını etkileyebilir ve okul performanslarını düşürebilir.Çocukların psikolojik sorunları, onların hayatını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, ebeveynlerin ve eğitimcilerin, çocukların psikolojik sağlıklarını korumak için çocuk psikolojisine yönelik destek almaları gerekmektedir. Bu konuda Kayseri psikolog olarak destek sunmaya hazırız.

Okul Öncesi Çocukluk Dönemi (2-5 Yaş)

Bu yaş grubu çocuklar yaşadıkları tüm duyguları sözlü olarak ifade edemeyebilir. Yaşadıkları stresi, kaygıyı ve endişeyi sergiledikleri davranışlar ile yansıtırlar. Böylesi bir deprem yaşamış olan çocuklar yaşadıklarından sonra anne babaya aşırı bağlanma gösterirler. Onlardan ayrılmak istemezler uyurken bile anne babaya ihtiyaçları vardır. Karanlığa, sese karşı aşırı bir hassasiyetleri oluşur. Bu süreçte ağlama nöbetleri de gözlemlenebilir, aniden gelen, yüksek sesle, hıçkıra hıçkıra ağlayan çocuklar yaşadıkları stresi bizlere yansıtırlar. Çocukların yeme düzeni, uyku düzeni de değişiklikler gösterebilir. Uykuya daldıklarımda da kabus görme, aniden ağlayarak uyanma, yatağı ıslatma gibi davranışlar da sergileyebilirler. Bazı çocuklarda kucak isteği, parmak emme gibi davranışlar da gözlemlenmiştir.

Okul Çağı Çocukluk Dönemi (6-11 Yaş)

Bu yaş grubundaki çocuklar yaşadıkları olayların farkındadır. Okul çağında oldukları için gerek okulda gerekse de ailesinden deprem ile ilgili bilgiler duymuş bilinç kazanmıştır. Deprem sonrasında yaşadıkları ilk şoku atlattıktan sonra yaşadıklarının farkına varırlar. Ailesini, arkadaşlarını, sevdiği eşyaları kaybetme korkusu yaşarlar. Yaşadıkları bu korku onların olgunluk kazandığını göstermektedir. Bu dönemdeki çocuklar da tıpkı daha küçük yaş grubunda da görüldüğü gibi anne babalarından ayrı kalmak istemezler. Bu dönemdeki çocuklar yaşadıkları sarsıcı olay karşısında dikkatlerini toplamakta zorlanabilir. Öfke, saldırganlık, özgüven eksikliği, panik atak gibi yansımalar da gözlenebilir. Ayrıca bu yaş grubu çocuklarda fiziksel bazı bozukluklar da gözlemlenebilir. Mide bulantısı, baş dönmesi bu fiziksel bozuklukların en belirgin olanlarıdır.

Ergenlik Dönemi (12-17 Yaş)

Ergenlik dönemi zaten çocuklar için değişimin ve zorlukların yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde yaşadıkları deprem ile yıkıcı yaşalar alan çocuklar bunlarla mücadele etmek de zorlanabilir. Onlar için öncelikli olan ailelerinin yanı sıra arkadaşlarıdır. Arkadaşlarının içinde yaşadıkları korku ve kaygı ile kabul edilip var olmak isterler. İçinde bulundukları dönemlin de özelliği olarak yaşadıkları bu olumsuz tecrübe onlarda umutsuzluk, vazgeçiş gibi olumsuz duyguları yoğun olarak yaşarlar. Bu yaş grubu yaşadıkları bu olumsuz durum karşısında uykusuzluk, stres, yeme bozukluğu, iştah kaybı gibi durumlar yaşayabilirler. Yaşadıkları duygu durumunu doğru şekilde yansıtamayan kişilerde aile ile fazla çatışma, kendine zarar verme ya da zararlı alışkanlıklar edinme gibi tutumlar da gelişebilir.

Çocuk Gelişimini Etkileyen Faktörler

Kişilerde gelişimin temel yapılarını hormonlar belirler. Endokrin hormonlar kanla beraber vücuda yayılarak hedefindeki bölgeleri etkileme altına alır. Vücudun yapısı, üreme, büyüme gibi olayların dengesini sağlar. Çocuk gelişimini etkileyen faktörler şunlardır.

  • Hipofiz: Çocuklarda Büyümeyi sağlar
  • Tiroid ve Paratroid: Vücudun metabolizmasını düzenlemekte, az salgılanma yapılması durumunda kişilerde uyuşukluk gösterir.
  • Adrenal eşey hormon: Erkek çocuklarda erken ergenliğin oluşmasına etkieder.
  • Böbrek üstü bezleri: Vücudun kan şekerini artırarak yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmasını dengede tutar.
  • Eşeysel bezler: Kadınlarda kadınlık organlarının gelişimini sağlar.
  • Adrenalin ve Noradrenalin: Kişilerde kalp atışlarını ve kan glikozunu düzenler
  • Progesteron: Kadınların gebe kalmalarını sağlar
  • Testesteron: Erkeklerde gelişimi sağlar.

Çocuklarda Büyüme ve Gelişme

Büyüme ve gelişme kavramları birbirlerinden ayrı ele alınır. Büyüme ve gelişme sözcükleri birbirleriyle karıştırılmakta, büyüme denilince beden kilo ve boy olarak büyümekte vücudun organları belirli bir hızda büyümektedir. Burada anlatılmak istenen vücutta görülen fiziksel değişimler olarak görülür. Gelişim ise uyumlu ve düzenli ilerlemedir. Ana rahmine döllenmeden başlayarak zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal yönler olarak ölünceye kadar olan ilerlemedir.

Kayseri pedagog - Kayseri çocuk psikolog hizmetlerimiz hakkında bilgi ve randevu için iletişime geçebilirsiniz.