Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Kayseri Psikolog Tavsiye

Kayseri Psikolog Tavsiye / Kayseri Psikolog Önerileri / Kayseri En İyi Psikolog

Kayseri Psikolog Seçimi

Bu yazı psikoloji alanında uzman arayışına giren insanlar için bir tavsiye niteliği ve kavramlar hakkında bilgi vermek, psikolog seçimi ya da terapist seçimi aşamasında en doğru kararı verebilmeleri amacıyla hazırlanmıştır. Psikoterapi kişinin duygularını, düşüncelerini, yakın ve uzak geçmişlerini, davranışlarının altındaki gerçek nedenselliği ve ilişkilerinin temelini görmesini sağlayan içsel bir yolculuktur. Bizler çoğu zaman psikoterapi desteği veya psikolog arama ihtiyacını içinde bulunduğumuz durumla başa çıkamadığımız zaman, tarafsız ve profesyonel bir bakış açısına ihtiyacımız olduğunda ya da travmatik yaşantıların getirdiği olumsuz duygulardan kurtulmak için hissederiz. Genellikle bu ve benzeri durumlarda arayışa girdiğimizde Google üzerinden bulunduğumuz şehrin ya da hizmet almak istediğimiz alanın ismi aramada bulunuruz.. Örneğin Kayseri Psikolog, Kayseri Psikolog Önerileri, Kayseri Psikolog Tavsiye, Kayseri En İyi Psikolog gibi ihtiyacımızı karşılayacağını düşündüğümüz kelimeleri aratırız. Bu kelimelerin yanı sıra Kayseri En iyi Terapist, Kayseri En İyi Aile Danışmanı, Kayseri Çift Terapistleri gibi farklı unvanlarla da aramalar yapıldığı görülmektedir. Aradığınız hizmete öncelikli ve güvenilir olarak ulaşmak için öncelikle bu unvanların neler olduğunu ve arama kelimelerini açıklamaya çalışalım.

Kayseri Psikolog: Psikolog, kelime anlamı itibariyle ruh bilimci demektir. Psikologlar, üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümünden mezun olan lisans eğitimi almış kişilerdir. Psikologlar, grupların ya da bireylerin hareket etme biçmini ya da davranışlarını inceler, öğrenilen bilgi ve becerilerle bu olayların nedenlerini açıklar ve çözüm üretmeye çalışır.

Kayseri Klinik Psikolog: Klinik psikologlar Üniversitelerin Klinik Psikoloji Yüksek Lisans bölümünü bitirmiş kişilerdir. Bu bölümde Yüksek lisans yapabilmek için öncelikle Psikolojik danışma ve rehberlik bölümü ya da Psikoloji lisans bölümlerinden birini bitirmiş olmak gereklidir. Klinik psikologlar, kişisel yaşamdaki duygusal, psikolojik ve davranışsal sorunları belirlemek ve mevcut veya olası hastalıkları gözlem, görüşme ve testler yoluyla teşhis eder. Temel olarak, farklı yaş gruplarından (gençten yaşlıya) insanları etkileyen psikolojik, duygusal ve davranışsal sorunları anlamak ve tedavi etmekle ilgilenirler.

Kayseri Psikoterapist:  Psikoterapistler Üniversitelerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Psikoloji ve Tıp bölümlerinin birinden mezun olup psikoterapi eğitimini tamamlamış kişilerdir. Psikoterapist, psikolojik desteğe ihtiyacı olan kişilere profesyonel bir çerçevede destek sağlayan ve aldıkları psikoterapi eğitimleri ile tedavi konusunda uzmanlaşan kişidir. Psikoterapistler, danışanın şikâyet ve beklentilerine göre gerekli tanı yöntemlerini uygulayan ve buna yönelik gelişim planları geliştiren ruh sağlığı profesyonelleridir. Genellikle danışma merkezlerinde, kliniklerde veya hastanelerde çalışırlar. İyi bir psikoloğun üniversite eğitimini tamamladıktan sonra hangi psikoterapi eğitimlerinden, kaç saatlik sürelerden geçerek süpervizyon alıp almadığı, mesleki bilgi ve deneyimi önemli bir detaydır.

Kayseri Aile Danışmanı: Aile danışmanları üniversitelerin Psikoloji, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Sosyoloji, Tıp, Hemşirelik, Sosyal hizmet bölümlerinden mezun olan kişilerin en az üç yüz saati teorik, en az otuz saati süper vizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı en az dört yüz elli saatlik eğitimi tamamlayarak bu unvanı hak ederler. Aile danışmanı, aile bireylerinin birbirleriyle olan ilişkilerinde, problem çözmede, evlilikte, ayrılıkta ve boşanmada karşılaştıkları sorunların yanı sıra, ister kişisel, ister kişiler arası olsun, çocuk ve aile ile ilgili sorunları aşmalarına yardımcı olan bir profesyoneldir. Aile danışmanlığının amacı: Ailevi sorunlar, ölüm, kronik hastalıklar, ayrılık, boşanma vb. durumlarda bireylere psikolojik destek sağlamaktır. Bu anlamda ele alınan konular açık ve nettir. Aile üyelerinin karşılaştığı sorunların çözülmesini ve insanların birbirleri arasındaki davranışlarının iyi olmasını sağlamak.

Kayseri Psikiyatr: Psikiyatri, insanların duygu, düşünce ve davranışlarındaki sapmaları tanımlayıp çok farklı tekniklerle tedavi ederek insanlara yardım eden bir tıp disiplinidir. Psikiyatristler öncelikle üniversitelerin tıp fakültelerinden altı yıllık eğitim sonucu doktor unvanı ile mezun olurlar daha sonra ise uzmanlık eğitimi adı altında uzmanlıklarını tamamlayarak psikiyatr unvanı alırlar. Ruhsal bozuklukların tanısı, tedavisi ve engellenmeleri üzerinde çalışan ilaç yazma yetkileri olan profesyonellerdir.

Kayseri Evlilik ve Çift Terapisti: Evlilik ve Çift terapistleri bu alanda eğitim almış psikoloji ya da psikolojik danışma ve rehberlik bölümlerinden mezun olmuş kişilerin aldıkları eğitimler ve vaka süpervizyonları ile edindikleri unvandır. Kayseri Evlilik ve Çift Terapistleri genel konu alanı ve uzmanlıkları eşlerin aralarındaki temel sorunlar, ilişki problemleri ve iletişim problemleridir.

Kayseri Oyun Terapisti: Oyuncakları ve oyunları çocukları tedavi etmek için kullanan kişilere oyun terapisti denir. Ancak burada önemle belirtmek gerekir ki oyun terapisti olabilmek için bir dizi eğitim ve süpervizyon uygulamalarından geçmek gereklidir. Aynı zamanda herkes oyun terapisi eğitimi alamaz. Kayseri Oyun Terapisi küçük yaştaki çocuklarla oyunun güncel kullanımı vasıtasıyla bir tür bireysel psikoterapi/psikolojik danışma sürecidir. Bu açıdan oyun terapisi eğitimini Üniversitelerin 4 yıllık Psikoloji veya psikolojik danışma rehberlik bölümlerinden mezun kişilerce alınıp alınmadığına dikkat etmek gereklidir. Yani gittiğiniz kayseri oyun terapistinin aynı zamanda psikolog ya da psikolojik danışman olup olmadığından öğrenmeniz terapi süreci ve çocuğunuz açısından önem arz etmektedir.

Bunun yanı sıra gitmeyi düşündüğümüz alan uzmanı hakkında yorum ve tavsiyeleri, daha önce hizmet almış kişilerin görüşlerini duymakta alacağımız hizmet hakkında bizlere fikir vermesi açısından önemlidir.

Anahtar Kelimeler: Kayseri Psikolog | Kayseri Psikolog Tavsiye | Kayseri Psikolog Öneri | Kayseri En İyi Psikolog | Kayseri Psikolog Yorumlar | Kayseri Psikolog Randevu |                                                                                                                                                                                                                              İletişim İçin TIKLAYINIZ