Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Neurosound

Kayseri Neurosound 
Neurosound Nedir?

Neurosound Cihazı ve programı Alfred Tomatis tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra Kanada’da ses frekansları yolu ile Özel Öğrenme Güçlüğü Disleksi (okuma güçlüğü), Disgrafi (yazma güçlüğü), Diskalkuli (Matematik öğrenme güçlüğü) ve Dikakt Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu gibi gelişim bozukluklarının tedavisinde kullanılmıştır. Kocatepe Afyon Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Karaca. Tuğrul Kandemir ve Klinik Psikolog Dr. Öğretim Üyesi Pınar Dursun tarafından Türkiye'ye uyarlanmıştır. Neurosound Tedavisi, çocukların zihinsel, fiziksel ve bilişsel gelişimini tamamlayan nörogelişimsel programları ve beyin gelişimine yardımcı olan ses dalgaları üreten cihazları içeren psiko-eğitimsel bir yaklaşımdır. Neurosound, Türkiye genelinde 84 kurumda spesifik öğrenme güçlükleri (disleksi, disleksi, diskalkuli), atipik otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dil ve konuşma sorunları, tik bozukluğu engeli gibi nörogelişimsel bozuklukların tedavisinde kullanılmakta ve etkili sonuçlar vermektedir.

Neurosound Programı Nasıl Uygulanır?
Neurosound, yüksek frekanslı sesleri modüle eden ve beyni kulağın üstünde aktive eden bir nöroses cihazıdır. İnsan beyni, kulaklar aracılığıyla farklı ses frekanslarındaki dalgaları duyar. Neurosound cihazı bu ses dalgalarını orta kulak kaslarını ve beyin gelişimini bağlamak için kullanır. Aynı zamanda ses cihazları bu ses frekanslarını yönetirken okuma ve yazma, aritmetik, sözlü akıcılık, dokunma ve kinestetik, hafıza geliştirme, dikkat mekanizmaları, soyut akıl yürütme ve işlem hızı gibi beceriler de çalıştırılır. Bu beceriler, kağıt ve kalem etkinlikleri ve bilgisayar uygulamaları ile yürütülmektedir.

Neurosound Cihazının Diğer Cihazlardan Farkı Nedir?
İlk çıktıklarında yaygın olarak kullanılan diğer cihazların en büyük dezavantajı sadece tedavi sürecini cihaz üzerinden yürütmeye çalışmalarıdır. Nörosound programı ise, klinik psikolog, çocuk gelişim uzmanı ve bir özel eğitimci tarafından aynı zamanda bilişsel kazanımlar doğrultusunda yürütülmektedir. Bu ekip çocuğun problem yaşadığı gelişim alanını belirlemek için ve aile gözlemlerine ve zeka test sonuçlarına göre incelenir. Ardından, cihaz üzerinde çocuğa en çok faydası olacak program ve ses dalgası tipi belirlenir. Bu açıdan bakıldığında, tüm gelişim bozukluklarının tedavisinde kullanılan bilişsel becerileri geliştirmek için ek nörosesler ve ses uygulamaları ile gelişimsel bozuklukların organik yönleri desteklenmektedir. Bu sayede etkili bir çözüm ortaya çıkmaktadır.

Neurosound etkili midir? Neurosound Faydalı mıdır?
Nörosound programı, dünyada kullanılan diğer tüm nörogelişim uygulamalarının bir parçası ama en gelişmiş halidir. Çünkü diğer programların hiçbirinde çocuğa özgü uygulamalar ve bilişsel etkinliklerin olduğu çalışmalar yoktur. Nörosound programı bir bütün olarak uygulandığında, kesinlikle istenen etkiyi elde edecektir. Nöroses cihazları, çocuğun zihnindeki yanıtları daha hızlı bulup kalıcı hale getirmesi için en kritik görevi yerine getirir. Bunun için beynimizin dışarıya açtığı kapı olan kulak organı aracılığıyla etki sağlar. Kulaklar ve gözler bilgiyi almaya başlayan ilk nokta olduğu için bilgi işleme sürecinin ilk adımı sayılmaktadır. İlk adım sağlıklı işlemediğinde diğer adımlarda çok sağlıklı gitmemektedir. Neurosound cihazı bu ilk adımdan itibaren sağlıklı bir gelişim hedeflemektedir. Neurosound’un çok etkili olmasının bir diğer nedeni kişiye özel olmak kaydıyla çoklu uygulamalar içeriyor olmasıdır. Her uygulama çocuğa göre ve özgüdür. Çocuğun problem yaşadığı alanlar belirlenerek bu alanlara yönelik özel olarak çalışılmaktadır. 

Neurosound Nasıl Çalışır? Neurosound Nasıl Etki Eder? Neurosound Nasıl Uygulanır?
Nöroses cihazları, diğer programların çocuğun zihnindeki yanıtları bulup kalıcı hale getirmesi için en kritik görevi yerine getirir. Kulaklarımızın Sadece işitme organı olduğunu düşünüyoruz. Ancak kulaklarımız beynimize açılan kapıdır. Aynı zamanda kulaklarımızı denge hareket sistemini yönetir ve beynimize güç verir. Beyin sapından tüm vücudumuza uzanan ana sinir sisteminin büyük bir kısmı da kulaklara bağlıdır. Bu sayede hem sinir sistemini uyarır hem de vestibüler sistemi etkileyerek fiziksel kontrol sağlar. Vestibüler sistem ise dikkat, odaklanma, planlama gibi becerilerin temel merkezidir. Bu Bölgenin canlandırılması, tüm nöro gelişimsel programların başarısı için önemlidir. Sadece cihaz uygulamaları yetersiz kalmaktadır tüm bunlara ek olarak çocuk bilişsel, duyuşsal ve bedensel egzersizlerle de desteklenerek çok yönlü gelişim sağlanır. İşte bu yüzden neurosound uygulamaları diğer uygulamalardan farklılaşmaktadır.. Çocuğun bilişsel ve fiziksel gelişimini destekleyecek birebir programlarla ile birlikte gelişim sağlanmaktadır. 

Neurousound Kimlere Uygulanır? Neurosound Kaç Yaşa Uygulanır?
Çocuğun problem alanına göre nörosound tedavisi uygulanır. Bu açıdan net bir yaş aralığı ifade edilemez. Örneğin otistik tiplerin yanı sıra 3 yaş grubundaki konuşma ve dil bozukluklarında da kullanılırken disleksi gibi öğrenme güçlüklerinde ise 6 yaşından itibaren kullanılmaktadır. Genellikle 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Üst yaş sınırı yoktur ve yetişkin odaklı amaçlar için de kullanılabilir.


Neurosound Beyne Zarar Verir Mi? Neurosound Zararları Var Mı?
Neurosounda çocuğa sadece farklı frekanslarda klasik müzik dinletilmektedir. Cihazların başka bir etkisi bulunmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında hiçbir zararı yoktur aksine klasik müzik dinlemenin faydası olduğuna dair çokça araştırma vardır.


Neurosound da Hangi Beceriler Vardır? Neurosound Ne işe yarar?
Neurosound kendi içerisinde 3 farklı cihazdan oluşmaktadır. Birincisi neurosounder dediğimiz işitsel frekans yaratan cihaz, ikincisi neuro balance dediğimiz çocukta denge mekanizmalarını ve vestibüler duyu sistemini geliştiren denge tahtası cihazı, sonuncusu ise mental timer dediğimiz sadece dikkat becerisinin geliştirmeye yönelik kullanılan cihazdır. Bu cihazlar yazılımlar aracılığı ile sanal ortama entegredir. Hangi cihazı ve beraberinde programın uygulanacağına aile ile birlikte uzman bir klinik psikolog karar vermektedir. Cihazlarla birlikte belirlenerek yürütülen bu eğitsel programlarda her çocuğa aynı değil birebir çalışmak kaydıyla farklı programlar uygulanmaktadır. Bu programlarda beceriler;

  • Alıcı dil ve ifade edici dil becerileri
  • Öfke kontrolü
  • Bedensel farkındalık ve dokunsal duyumların artırılması
  • Okuma becerilerinin artırılması
  • Matematiksel işlem becerileri artırılması
  • Yazma becerileri artırılması
  • Odaklanma ve Dikkat becerileri artırılması
  • Bellek ve hatırlama kapasitelerinin geliştirilmesi 
  • İşlem yapma performans hızının geliştirilmesi


Bir Neurosound Seansında Neler Yapılmaktadır? Neurosound Nasıl Uygulanır?
Neurosound programı klinik psikolog eşliğinde çocuğa uygulanan testler ve aile gözlemleri doğrultusunda belirlenen programlardan birisi aracılığı uygulanmaktadır. Bir psikolog ve çocuk gelişimcisi pedagog ile birlikte seans yürütülür. Seansta neurosound cihazı kulaklık ve bone kulaklık dediğimiz bedene bebeklikte anne karnında amniyotik sıvı içindeyken de anne sesinin iletimi sağlayan kemik sisteminden faydalanılır. Bu durum çocuğun duygusal gelişimini ve akademik istekliliğini artırmak ve desteklemeye yöneliktir. Daha sonra belirlenen program dahilinde yazılım aracılığı ile bilgisayardan neurosound cihazına çocuğun sorun alanına en çok katkı sağlayacak frekansta müzikler gönderilir ve yine çocuğun gelişim alanına uygun programlar bir özel eğitimci ile birlikte çalışılır. Her seans sonunda pedagog, özel eğitimci ve klinik psikolog iş birliği içinde çocuğun performansında ki gelişimi değerlendirir ve aileye bilgi verir. Bu durum sürekli dönüt verme ve programı güncelleme şansı tanımaktadır.


Neurosound Kaç Oturumdur? Bir Neurosound Seansı Kaç Saat Sürer?
Çocuk nörogelişimsel bozukluklar erken yaşta önlem alınmadığında hayat boyu poblemlere sebep olmaktadır. Bu nörogelişimsel sorunlar kısa süreli uygulamalarda kalıcı etki sağlamamaktadır. Neurosound Programı bu açıdan çok yönlü bir gelişim ve kalıcı etki amaçlamaktadır. Kendi içerisinde problem duruma göre farklı seans sayıları bulunmaktadır. Ancak genel olarak 60 seans sürmektedir. Bu durum çocuklar için neurosound’un en avantajlı yönlerinden biridir. Bu 60 seans aile ile birlikte kararlaştırılmaktadır. Bazen günde iki saat hafta içi her gün bazen günde bir saat hafta içi her gün bazen günde iki saat hafta içi üç gün gibi ailenin müsaitlik takvimi ve çocuğun gelişimsel problemine göre belirlenmekte ve yürütülmektedir. Bir neurosound seansı ise yaklaşık 55 dakika sürmektedir.


Kayseri Neurosund Ücreti Ne Kadar? Kayseri Neurosound Fiyatları?
Neurosound program ücretleri ilden ile uzmandan uzmana göre değişmektedir. Kayseri neurosound seans ücretlerine bakıldığında ise 100 – 120 lira arasında değişmektedir.  Bu diğer tedavi ve özel eğitim uygulamalarına göre çok daha uygun bir seans ücreti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da neurosound programının öne çıkan en önemli temel avantajıdır.  


Neurofeedback İle Neurosound Aynı Mıdır?
Neurosound sadece neurofeedback değil şu an Türkiye’de kullanılan tüm cihazlardan farklıdır. Neurofeedback, Berard ait tarzı cihazlar sadece cihaz üzerinden iyileşme hedeflemektedir. Ancak cihaz tek başına yetersizdir program içerisinde duygusal ve bilişsel müdahaleler olmadan iyileştirme amaçlanamaz. Neurosound cihazın iyileştirici etkisi ile bilişsel müdahaleleri de içermekte ve bu açıdan bütün bir program özelliği taşımaktadır.

Neurosound Mu Etkili? Diğer Tedavi Yöntemleri Mi?
Her programın kendine özgü belli başlı bazı faydaları vardır. Ancak neurosound programının;
Düşük Seans Ücretleri, 
Uzun Süre Çocuğu Görebilme Avantajı, 
Klinik Psikolog, Özel eğitimci, Çocuk Gelişim Uzmanı Birlikte Çocuğu Gözlemleyebilmesi 
Cihazlar Aracılığı Beyin Gelişimi Ve Organik Yönü Destekleme
Sorun Yaşanan Alana Göre Farklı Programlar ve Cihazlar Uygulanabilmesi gibi avantajları öne çıkmaktadır.

Detaylı Bilgi Almak ve Ücretsiz Ön Görüşme Yapmak İçin TIKLAYINIZ...

 

Anahtar Kelimeler: Kayseri Özel Eğitim | Kayseri Disleksi  | Kayseri Özel Öğrenme Güçlüğü | Kayseri Okumma Güçlüğü | Kayseri Neurosound