Hızlı Randevu

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Psikanalitik Terapi

 

''Bilinçdışında olan her şey bilinçli kılınmalıdır''

                                           Sigmund Freud

İçe Yönel/Kendini Tanı Seansları 

  Psikanalitik terapi kişilerin duygusal dünyalarına, gelişimsel öykülerine önem veren etkili bir terapi yöntemidir. Empati, saygı ve kararlılık ve psikanalitik teknikler aracılığı ile bireylerin bilinçaltında kalan duygularını ve düşüncelerini daha iyi anlamalarına yardımcı olarak hayatlarını daha manalı ve huzurlu kılmayı amaçlayan bir terapi tekniğidir.

Danışana düşen üç temel görev vardır.

  1. Kendini olabildiğince ve tam olarak ve açık sözlülükle dile getirmek.
  2. Bilinçsiz itici güçlerin ve bunların yaşamı üzerinde etkisinin bilincine varılması.
  3. Çevresinde ki dünya ve kendisiyle olan ilişkilerini rahatsız eden tutumları değiştirme becerisini geliştirmesi.

    Temel yöntem özgür çağrışıma giden yolda danışanın divanda yatarken aklına gelen her şeyi söylemesidir. Danışanın kendini eksiksiz ifade etmesi bu iç gözlemlere giden yolu hazırlar ve iç gözlemler de kendiliği anlamaya ve değişimlere fırsat tanır. Bu ilk bakışta kolay gibi gözükse de yolu tıkayan engeller ne kadar büyükse çağrışım da o kadar zor olmaktadır. Danışan sorunlarıyla her yönüyle ve tam olarak yüz yüze gelerek; şimdiye kadar bilinçsiz olduğu etkenleri kavrayarak bu sorunlar üzerinde bir iç gözlem kazanacaktır. Bu hem zihinsel hem coşkusal bir deneyimdir. Daha da önemlisi bir iç gözlemin bir insana daha önce ki tutumunun görünürde yerinde olmasına karşın gerçekte yanlış ve sahte olduğunu göstererek kişinin kendi gerçek duygularını görmesini sağlayabileceği gerçeğidir. Kızgınlığını, aşağılanmışlıklarını, korkusunu ya da o güne kadar bastırılan duygularını dile getirmede özgür olunca, kötürüm edici ketlemenin yerini etkin ve canlı bir duygu alır ve kişi kendini bulmaya yönelik ileri bir adım atmış olur. Kişinin yaşamı boyunca yakayı sıyırmaya çalıştığı durumlardan kurtulmasına hizmet eder.

    Psikanalitik terapi sürecinde ki en yüksek gelişim kişinin kendine engel olan kendi içinde ki etkenleri değiştirmesine fırsat tanımasıdır. Toplumun içerisinde ve kendine dair bilinçdışını keşfederek bu simgeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olma sadece sosyal etkinlikler, yaratıcı çalışma, iş birliği yapma kazanımlarının gelişmesini içermez.

  • Kendine karşı gerçekçi bir tutum kazanma,
  • Depresyondan eğilimlerinden kurtulmayı
  • Durgunluk ve korkular yerine etkinlik odaklı tarza yönelme,
  • Kendini ortaya koyma ve yüreklilik ruhunu kazanma,
  • Hayata dair sürüklenme yerine tasarlayabilme,
  • Aşırı beklenti ve aşırı suçlamalarla başkalarına yönelmektense çözüm merkezini kendini bulma,
  • Savunmacı tarzda yaygın bir düşmanlık beslemek yerine en başta kendi ve sonrasında temasta olduğu diğer insanlar için dostluk ve büyük bir anlayış kazanmayı içerir

 

Kayseri Psikanaliz | Kayseri Psikanalist | Kayseri Psikolog | Kayseri Psikanaliz Seansı | Randevu  için TIKLAYINIZ