Hızlı Randevu

Kayseri Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

  • knndmrkp@gmail.com
  • Hacı Saki mah. Kenarcık sok. Karum Plaza (Dünyam hastane karşısı) Defnar Psikoloji
Psikoloğa Gitmek?

Psikoloğa Gitmek?

Masanın diğer tarafından üzerine sayfalarca yazabileceğimiz bir konu, psikoloğa gitmek? Psikoloğa neden gidiyorum? Neden Terapi alıyorum? Soruları… Bir çok danışanımdan ve yakınımdan gözlemlediğim Psikoloğa gitmeyi başlangıçta bir zayıflık olarak görme hissi oysa psikolog ile geçen psikoterapi süreci kişinin kendisini daha yakından görmesini sağlayan davranışlarının altında yatan nedenselliği anlamasına yarayan bir süreçtir. Zayıflıktan ziyade cesaret ister. Bu cesaret kuru kuruya bir onurlandırma kaba bir tabirle ‘’gaz verme’’ demek değildir. Çünkü kişinin kendini görmesi geçmişinden bugüne kadar ertelediği sorunları ortaya çıkarması, bir başkasına anlatması ve en önemlisi bunlarla ilgili değişiklik karar alması gerçek bir cesaret kararlılığı istemektedir. Çünkü değişimler sancılıdır ve emek ister.

Peki bu değişim ne işe yarayacak birçok insan başına bazı problem durumlar geldiğinde kendisini sorunun kendisi olarak görür ve bir şeyleri suçlamaya başlar bazen kendini, bazen tercihlerini, bazen ailesini ve bu bazenlerin sayısı oldukça fazladır. Buna bir sorun pastası diyebiliriz sorunun kendisi tamamen benim diyerek bu pastayı yemeye çalışırsak duygusa hazımsızlık kaçınılmaz olacaktır. Oysa şimdi bir daire çizin onu bölün ve sorununuza kimler nasıl katkı yapmış herkesin payını verin. Şimdi tekrar bakın.

Psikoterapi süreci bu bazenlerin yerine anlamayı koyar. En çokta kendini… Bugün olduğumuz kişiye adım adım nasıl dönüştüğümüzü ortaya koyar. Hiç kimse bir günde öfkeli, duygusal, ya da kaygılı olmaz ama kimse de ona nasılsın, nasıl böyle oldu diye sormaz. Herkes genelde ona ne yapması gerektiğini söyler. Bu yalnızlaşmayı ve sorunların derine doğru gömülmesini daha hızlandırır. Oysa terapi öncelikle tüm bunları ve kendini tanıma, anlama ve bulma sürecidir. Kaldı ki kendini bulmuş bir kişinin kaybedeceği bir şey kalmamıştır.

Sizi daha fazla sıkmamak adına son paragrafta danışanlardan en çok duyduğum sözleri ve hissiyatı bir paragraf sığdırmaya çalışacağım. Psikoloğa gitmek sizi asla güçsüz yapmaz, nasıl ki hasta olduğunuzda utanılarak söylenen bazı hastalıklar dahil :) doktora gitmekten çekinmiyorsak aşamadığımız sorunlarda psikoloğa gitmek gayet olağandır. Ağlamak sizi güçsüz kılmak ağlamak anlamaktır. Ağlayabiliyorsanız bazı şeyleri anlayabiliyorsunuz demektir. Hepimiz ebeveynlerimize benzediğimizi düşünür ve bazen kaçmak isteriz ama aslında zamanımıza ve yaşadıklarımıza benzeriz. Unutmayın ev kaçma çabalarınızın sona erdiği yerdir. Tanılara çok fazla takılmayın tanıları değil insanları anladıkça her şey daha anlam bulacak. Birbirimizi anlayabilmek umuduyla seans odamızda buluşmak dileğiyle..

Cesaretle kalın…

Seans Odamızı görmek için Tıklayınız. :)

Qtag; Psikoloğa Neden Gidilir? I Psikoloğa Gitmek I Psikolog Faydalı mı? Kayseri Psikolog